Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Adana’da Tarım

17 Temmuz 2014 Perşembe, 11:43

Türkiye`nin gıda deposu: Adana

Çukurova Deltası Akdeniz’e dökülen nehirlerin oluşturduğu Nil Deltası’ndan sonra dünyadaki ikinci büyük deltadır. Seyhan, Ceyhan ve Berdan nehirleri bu deltayı oluşturmaktadır. Adana, tarımın en önemli unsurlarından biri olan zengin su kaynakları ve iklimin uygunluğu bakımından doğal olarak zengin bir tarım potansiyeline sahiptir. Verimli Çukurova toprakları bugün tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.

Çukurova tarımında çeşitlilik

Asırlardır bölgede yaşayan birçok medeniyetin gıda ihtiyacını karşılayan verimli Çukurova toprakları, tarımda oldukça geniş bir üretim çeşitliliğine sahiptir. Bölgede tahıl, endüstri bitkileri, sebzeler ve turunçgillerin yanı sıra organik tarım da son dönemde oldukça ciddi bir geklişme göstermiştir.

Tarım yapılabilen alanlar

Adana ilinin toplam yüzölçümü, 1997 yılında Osmaniye’nin il olması ve üç ilçenin de bu ile dahil olmasıyla 1.725.300 hektardan 1.403.000 hektara düşmüştür. Buna rağmen bugün il yüzölçümünün % 38.5’ini tarım toprakları oluşturmakta ve bu oran Türkiye tarım topraklarının % 2.5‘ine karşılık gelmektedir. Adana tarım topraklarının yaklaşık %85‘ini ekilen tarla arazisi oluşturmaktadır.

Adana ilinde tarımla geçinen hanelerin sayısı 52.000 düzeyindedir. Bu hanelerin yaklaşık % 60’ı hem bitkisel hem hayvansal üretim, %30’u sadece bitkisel üretim ile %10’u ise hayvansal üretim ile uğraşmaktadır.

Adana ilinde sadece bitkisel yada sadece hayvansal üretim ile uğraşan, dolayısıyla ihtisaslaşmış işletme olarak nitelendirilecek işletmelerin oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Tarımın ekonomiye katkısı

Tarım, Adana ili ekonomisi her ne kadar daha öncesine göre etkisini biraz olsun yitirmiş gözükse de önemli bir gelir kaynağı bitkisel ve hayvansal üretimin yoğun olarak yapılması, iç ve dış ticaret için uygun ortamların bulunması nedeniyle sanayi sektörünün gelişimine de destek teşkil etmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fuck you google fuck you google fuck you google