“Agiad 4. İş Ve Meslek Ödülleri” Sahiplerini Buldu

15 Temmuz 2012 Pazar, 15:17

Adana Genç İş Adamları (AGİAD) tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen; ‘İş ve Meslek Ödülleri’, düzenlenen törenle sahibini buldu. 8 ayrı kategoride verilen ödül için toplam 26 firma aday gösterilirken, ‘Yılın İşadamı Ödülü’ne Zeki Kıvanç layık görüldü.

HiltonSA Adana Oteli’nde organize edilen ve yoğun ilginin gösterildiği törene katılanlar arasında Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar ve Fatoş Gürkan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de yer aldı. Burada konuşan Boyner, girişimciliğin en önemli özelliğinin ‘cesaret’ olduğuna dikkat çekerek, insanlara kendindeki potansiyeli açığa çıkartabilme fırsatı verildiğinde başarı

elde edebilmesinin de mümkün olduğunu savundu. Önemli olan kişilerin söz konusu potansiyellerini ortaya çıkartabilecek ortamların sağlanması, teşvik edilmesi ve gerekli altyapının oluşturulması olduğunun altını çizen Boyner, Türkiye’de bu potansiyeli taşıyan en önemli kaynakların başındaysa gençliğin yer aldığına dikkat çekti.

“ÇALIŞMA ÇAĞINDAKİ NÜFUSUN ARTMASI ÜRETİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Boyner, “Artık nüfus artış hızımız düşerken, Türkiye olarak gelişmiş ülkeler seviyesine yaklaştık. Gençlerin toplam nüfus içindeki payı düşerken, çalışma çağındaki nüfusa giderek artıyor. Bu çok önemli bir gelişme. Çalışma çağındaki nüfusun yüksek değerlere ulaşması, üretimin arttırılabilmesi noktasında çok önemli birfırsat olarak öne çıkıyor. Bu kesimin, 2020 yılında toplam nüfus içindeki payın yüzde 68 ile en yüksek değerini alacak. 2020 yılından sonra çalışma çağındaki nüfus, her ne kadar oransal

anlamda azalsa da sayıca 2040 yılına kadar artarak devam ederek, 65 milyona ulaşması bekleniyor. 2041 yılından sonra da bu rakam azalacak. İşte bu süreçte istihdam oluşturmak, temel bir mücadele alanı olarak karşımıza çıkıyor. Makroekonomik istikrarın sağlandığı kuvvetli bir ekonomik büyüme, üretkenlik artışı, yatırımlar ve tüm bunların yanında nitelikli eğitimle işgücü piyasasında vasıflılığın sağlanması ve istihdama yönelik düzenlemeler yapılması bir zorunluluktur” dedi.

“KADINLARI İŞGÜCÜNÜN DIŞINDA TUTARAK GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLAMAZSINIZ”

Bölgelerin potansiyel gücünün ortaya çıkmasında, rekabet gücünün artmasında da Türkiye’nin en önemli kaynağının yine genç nüfusu olduğunu vurgulayan Boyner, yeni iş fikirleriyle kendi işlerini kurarak hayata atılan gençlerin, aynı zamanda da girişimciliğin de temel taşı olacağını ve kendileriyle birlikte yeni istihdam alanları da oluşturacağını kaydetti. Türkiye’nin bir diğer önemli potansiyelininse kadınlar olduğunu ifade eden Ümit Boyner, kadınların işgücü dışında tutulmasıyla güçlü ve kalkınmış bir

ülke haline gelinmesinin mümkün olamayacağı uyarısında bulundu. Kadını iş dünyasında güçlendirip, başarı öykülerini geliştirecek stratejiler belirlenmesi gerektiğini dile getiren Boyner, özellikle Adana gibi işsizlik oranının oldukça yüksek olduğu kentlerde bu durumun büyük önem kazandığına işaret etti. Boyner, kamunun yatırım ortamının iyileştirilebilmesi noktasında atması gereken adımların yanında iş dünyasının da girişimciliği desteklemek, motivasyonu arttırmak ve yol göstermek gibi bir misyon

üstlenmesi gerektiğini savundu.

‘YILIN İŞADAMI ÖDÜLÜ’NE ZEKİ KIVANÇ LAYIK GÖRÜLDÜ

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. ‘Yılın Genç Girişimcisi Ödülü’ne Umut Yılmaz layık görülürken, ‘Yılın İnovasyon Ödülü’ne Bülent Kunt, ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Markası Ödülü’nü Selahattin Naz, ‘Müşteri Odaklı Hizmet Ödülü’nü Emine Nargile, ‘Yılın Markası Ödülü’nü Hüseyin Çomu, ‘İsmail Kulak Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü de Serdar Adalı aldı. ‘Yılın İşadamı Ödülü’ne layık görülen isim Zeki Kıvanç olurken, Şekip Karakaya da ‘AGİAD Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

Etkinlikte ayrıca bölge ekonomisinin gelişmesine verdikleri destek nedeniyle de Fuat Tosyalı ile Recep Atakaş da ödüllendirildi.

Öte yandan, ilki 2006 yılında düzenlenen ve bu yıl 4.’sü gerçekleştirilecek olan ‘İş ve Meslek Ödülleri’ için toplam 26 firmanın katıldığı bildirildi. İş dünyasında yeni projelerin ortaya çıkması, kurumsallaşma ve markalaşma sürecinin hızlanmasının yanı sıra inovasyon gibi konularda iş dünyasına artılarkazandırılmasının amaçlandığı yarışmanın jüri üyeliğiniyse Türkiye’nin iş dünyasındaki en etkili isimlerinden oluştuğu vurgulandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir