Agiad Başkanı Ümit Onatça’nın 5 Ocak Gazetesine Röportajı

15 Temmuz 2012 Pazar, 15:25

Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Ümit Onatça, aslında röportajın sonunda manşeti attı. “Yüz kez doğsam, yüzünde de Adana’da yaşamak isterdim” diyen Ümit Onatça, nasıl bir Adana tutkunu olduğunu böylece ortaya koydu. Adana’da ortaklık kültürünün geliştirilmesi gerektiğini üzerine basa basa tekrar eden Onatça, Adana’nın gelişimini engellemeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini, kent dinamiklerinin lobi oluşturarak bu süreci hızlandırabileceğini dile getirdi. Ümit Onatça’nın karamsar olduğu tek konu, bölgenin enerji merkezine dönüşmesini sağlayacak yatırımlarla lgili henüz somut gelişme yaşanmaması.

-AGİAD başkanlığınızla ilgili süreci biraz anlatabilir misiniz? AGİAD gelecek adına ne planlıyor?

BÖLGESEL DÜŞÜNÜYOR VE HAREKET EDİYORUZ

-AGİAD’ın yaklaşık 10 yıllık üyesiyim. Bundan önceki dönemlerde 3 yıl yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bu dönem de başkanlığını yapıyorum. 2010’un Mayıs ayından bu yana AGİAD başkanıyım. 1 buçuk yılı tamamlamak üzereyiz ve 8-10 aylık bir süreç kaldı. Bu süreçte, normal şartlarda sivil toplum örgütlerinin, özellikle genç işadamlarının tüzük gereği yapması gereken işlerin yanı sıra, kent ekonomisine, sosyal hayata katkıda bunulabilecek bir takım projeler yapmaya çalıştık arkadaşlarımızla birlikte. Özellikle iş hayatıyla ilgili yaptığımız mesleki toplantıların ciddi katkılarını görüyoruz. Onun dışında geleneksel hale getirdiğimiz, 2 yılda bir yaptığımız iş ve meslek ödüllerimizi bu yıl çok daha profesyonel şekilde dağıttık. Ulusal yankı getirecek bir boyuta taşıdık ödül törenini. Çünkü iyi yapılan işlerin ödüllendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Genç işadamladımızı tevşik edici bir katkı sağladığını düşünüyoruz bu tür organizasyonların. Ses getiren bir yarışmaydı ve çok da güzel sonuçlandı. Farklı olarak sadece Adana’ya değil, bölgemize yatırım yapan firmaları ve şirketleri de ödüllendirdik. Artık Adana’yı tek başına düşünmek çok mümkün değil. Bölgeyi biraz geniş kapsamlı düşünüyoruz. Antakya ve Mersin dahil, önemli bir bölgede yaşadığımızı biliyoruz. Bu nedenle bölgemizde etkili yatırım yapan işadamlarını da ödüllendirdik. Geçtiğimiz dönemlerde yaptığımız sektörel toplantıların devam etmesini planlıyoruz. Özellikle, enerji bakanımızın katılmasını umut ettiğimiz enerji ile ilgili bir toplantı yapacağız. Tarım bakanımızı davet edeceğimiz, tarım setörünün konu alınacağı bir diğer toplantı düşünüyoruz. Tarımla ilgili yatırım düşünen işadamlarını, girişimcileri bir araya getireceğiz. Dünya’da bu işi en iyi yapan bir iki firmanın yöneticilerini de getirip, yarar sağlamayı düşünüyoruz.

-Bölgenin Rotterdam’ı olma hayallerimiz hala sıcak mı?

HENÜZ NET GELİŞME YOK

-Adana önemli bir şehir ve yatırım yapılması gereken bir şehir. Bölgenin Rotterdam’ı olma iddiamızı bir türlü hayata geçiremedik. Aslında yıllar önce başlamış bir süreç. Süleyman Demirel döneminden kalma bir iddia bu. Şu ana kadar sonuç almamız gerekirdi. Konuyla ilgili ciddi yapılan tek işlem Çalık’ın almış olduğu bazı arazilerin bulunması. Bunun dışında en ufak bir hareket henüz yok. Biz enerji bakanımızdan randevu talep ettik. Ne şekilde gelişeceği, ne olacağı, iş dünyasının nasıl bir beklenti içine girmesi gerektiği belirlenmeli. Gerçekten önemli ve büyük yatırımlardan bahsediyoruz ama süreç çok yavaş işliyor. Özellikle bu işi Çalık Grubu’yla da paylaştık. Onlar da beklentilerinden bahsettiler, sürecin hızlanacağından umutlular ancak henüz netleşmiş bir gelişme yok.

-Geçmişte başaramadığımız birlikteliği, bugün hayata geçirebilecek miyiz? Bu konuda sizi umutlandıran gelişmeler var mı?

ADANA’NIN GELİŞİMİNİ İSTESENİZ DE ENGELLEYEMEZSİNİZ

-Bizim lobi çalışmalarını ve birlikteliği sağlıyor olmamız lazım. Hepimiz bunu paylaşıp, konuşuyoruz. STK yöneticileri, belediye başkanları ve kentin diğer dinamikleri olması gerekeni, yapılması gerekenleri biliyor. Harekete geçmekte biraz yavaşız. Son zamanlarda olumlu bir tablo var. Bir araya gelip, projeler hayata geçirilebiliyoruz. Aslında Adana’nın gelişimini isteseniz de önümüzdeki süreçte engelleme şansınız yok. Bölgenin yapısı, iklimi ve coğrafi konumu gereği bunun önüne geçilmesi mümkün değil. Bir de ülke genelinde yatırım yapılacak alanların azalması nedeniyle Adana gelişecek. Bunu kimsenin gengelleme şansı yok diye düşünüyorum ama biz bir araya gelirsek, iyi lobi oluşturursak gelişimi hızlandırabiliriz. Bunu hizlandırabilmek elimizde. Dönem başkanlarımıza baktığımızda bu anlamda hepsi son derece iyi niyetli. Belediye başkanımızı da yakından takip ediyorum, elinden geleni yapmaya çalışıyor. Yeni valimizden de hayli umutluyuz. Önderliğinde iyi projelere imza atılacağına inanıyoruz. Birliktelik adına iyi bir süreçten geçtiğimizi düşünüyorum. Bunu icraata çevirip, olumlu kullanabilirsek gelişim sürecini biraz daha hızlandırabiliriz.

-İşsizlikteki Türkiye 1’inciliğine işadamları nasıl bakıyor?

FAKTÖRÜ UNUTULMAMALI

-İşsizlik bizim önemli bir sorunumuz ama göç faktörünü unutmamak gerek. İşin tarımsal ve kayıt dışı yönlerine bakmak lazım. Dünya’nın en gelişmiş ülkesine bizim aldığımız göçü yığın, ne hale gelir görün bakalım. Organize Sanayi Bölgemizde ve çevremizde yapılan yatırımlar, oradaki personel talebine ve istihdamına baktığımız zaman bir sıkıntı yok. İşine yatırım yapan, inovasyonunu yapan ve işine hakim olan insanların firmalarında bir sıkıntı yok. Büyüyebiliyorlar. Bugün Türkiye ekonomik anlamda iyi. Şöyle bir baktığınız zaman Avrupa pazarları ve Arap ülkeleriyle ciddi anlamda ticaret yapmaya başladık. Türkiye artık dışarıdan çok daha güçlü görünüyor. Dünya’da yaşanan olumsuzluklara rağmen, Türkiye’de işler kötü gitmiyor. Bu anlamda biraz yatırım yapan ve cesareti olan girişimcilere ihtiyaç var. Yastık altında çok para var. Bu paranın bir şekilde sanayiye ve ekonomiye dönmesi gerekiyor.

-Adana’nın size göre en önemli eksiği nedir?

BÖLGEDEKİ İŞLERE BİZ SAHİP ÇIKMALIYIZ

-Ortaklık kültürünü biz Adana’da oluşturamadık. Geçmişe baktığımızda tarımdan gelen babalarımız, dedelerimiz ortaklık kültüründen zarar görmüşler belki ama bunları bizlerin aşıyor olması lazım. Adana aile şirketlerinin çok yoğun olduğu bir bölge. Çok sesliliğinin olduğu bölgedeyiz. Dünya değişiyor. Onun için bizim de ortaklık kültürünü geliştirmemiz, beraber bir takım projeler yapıyor olmamız lazım. Adana’da uygulanabilecek çok proje var. Dışarıdan insanların gelip projeleri alarak uyguladıklarını görüyoruz. Bizlerin de artık bazı büyük projelere talip olmamız lazım. Örneğin İmamoğlu bölgesinde sulama projeleri var. Bizlerin oradaki projelere talip olup, sulama işini Adanalı işadamlarının yapması gerek. Bugün elektrik sıkıntısı var. Özellikle madencililikle uğraşanların elektriğin gücüyle ilgili sıkıntıları mevcut. Adanalı lobi oluşturmalı ve iş dünyası olarak ortak hareket ederek, gerekirse eskisi gibi Çukurove Elektrik’i sahiplenmeli. Satın alıp, hisselere bölmeli ama buranın elektrik üretme kapasitesini artırmalı. İnşaat sektöründe de aslında önümüz açık. Son zamanlarda imarla ilgili sıkıntılar var ama onlar aşılacaktır. Ortak hareket edip, ciddi yaşam alanlarını bizler oluşturmazsak, bir süre sonra Türkiye’de bu işi iyi yapan firmalar gelip Adana’da yapacaklar. Bizler onları seyredip belki de gidip onların taşeronluğunu yapacağız. Bunların olmasını istemiyoruz. Onun için ortak hareket edip, büyük projeleri yapıyor olmamız lazım. Adanalı işadamları olarak bu konunun üzerinde önemle duruyoruz. Umarız işler istediğimiz gibi gider ve Türkiye’nin gelişiminde Adana olarak yerimizi alırız.

Adana Ümit Onatça için ne anlama geliyor?

55. DEĞİL İLK ÜÇTEYİZ

-Dünyanın çok sayıda ülkesini gezdim, Türkiye’nin hemen hemen gitmediğim yeri kalmadı ama yüz kez yeniden doğsam, yüzünde de Adana’da yaşamak isterim. Bir insanın sahip olmak isteyeceği birçok şey var burada. İstanbul’dan gelen bazı arkadaşların, kentte sosyal hayat olmadığına dair eleştirilerini alıyoruz Tabii ki İstanbul’la bu anlamda aynı olmayabiliriz ama İstanbul’a gittiğim zaman iki gün keyip alıyorum fakat sonra sıkıntıya giriyorum. Adana’da kendimi çok daha güvende hissediyorum. Buraya geldiğimde bir çok yere çok daha kolay ulaşabiliyorum. Trafik sorunu yaşanmıyor. Kaliteli yiyecek ve içeceğe, çok daha kolay ve ucuza ulaşabiliyorsunuz. Dostluklar burada çok daha sahici. Ben o 55’inciliklere falan katılmıyorum. Bence bu anlamda ilk üç içindedir Adana.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir