AGİAD KADIN PLATFORMUNDAN MEME KANSERİNE KARŞI FARKINDALIK KONFERANSI

21 Mart 2016 Pazartesi, 10:49

“KOMŞUYA DEĞİL UZMANA DANIŞ”

ADANA-Adana Genç İş Adamları Derneği Kadın Platformu, kadın kanserleri arasında en sık rastlanan tür olan meme kanserine karşı farkındalığın geliştirilmesi amacıyla konferans düzenledi. Konferansın konuşmacısı olan Prof. Dr.Orhan Demircan, halen pek çok kadının kuşku duyduğu durumlarda doktor yerine önce yakınlarının fikrini aldığını belirterek “Böyle bir durumda komşuya değil, uzman hekime başvurulmalı. Çünkü meme kanserinde hayat kurtarıcı olan erken teşhisi ancak uzman hekim gerçekleştirebilir.” uyarısında bulundu.

Üye eşlerinin sosyal ve kültürel etkinliklerde bir araya gelmesini sağlayan AGİAD Kadın Platformunun konferansı, Hyundai Noyaner Plazanın toplantı salonunda gerçekleştirildi. AGİAD Başkanı Sefa Noyaner, yaptığı kısa konuşmada Kadın Platformunun Burcu Noyaner başkanlığında sürdürdüğü çalışmaların, üye eşleri arasındaki dayanışmayı artırdığını kaydetti.

GENETİK YATKINLIK, ERKEN ADET, GEÇ DOĞUM RİSK

Konuşmasıyla, izleyicileri meme kanseri konusunda bilgilendiren Çukurova Meme Hastalıkları Derneği Başkanı ve Acıbadem Adana Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi uzmanı genel cerrah Prof.Dr. Orhan Demircan, hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Demircan, her 100 kadına karşılık bir erkekte de görülebilen meme kanserinde risklerin genetik yatkınlık, eken adet görmek, geç adetten kesilmek, geciken yaşlarda doğum, fazla kilo, alkol bağımlılığı, stres gibi faktörlerle arttığına dikkat çekti.

KIZ ÇOCUKLARA SPOR YAPTIRTIN

Dünya ölçeğinde sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi ile birlikte artış trendi gösteren meme kanserinden, kız çocuklarını; erken yaşlarda spora yönlendirerek korumanın mümkün olabileceğini  belirten Prof.Dr.Orhan Demircan, hastalığın başlıca belirtilerini sıralarken şöyle dedi:

“Memede ağrısız kitle, iki simetrik organ olan memenin birisinin diğerinden anormal bir yapıya kavuşması, meme cildinde ve ucunda çekinti, gamzeleşme, çukurlaşma, birisinde anormal büyüme, meme başında kaşıntı, egzama, meme uçunda renk değişikliği, ciltte buruşukluk, portakal kabuğu görünümü, gebelik ve emzirme dönemi dışında akıntı gibi bulgular görüldüğünde genel cerrahi uzmanına başvurulmalı”

HER KİTLE KANSER DEĞİL

Kadınlara kendi kendilerine nasıl muayene yapacaklarını anlatan Prof.Dr.Demircan,kadınların 20’li yaşlardan itibaren adet sonrası günlerde kendi kendilerini muayene olmayı öğrenmeleri ve sürdürmelerini,  özellikle 40 yaşından sonra ise periyodik aralıklarla uzman muayenesine ve mamografiye girmeleri gerektiğini kaydetti. Demircan, “Çok küçük belirtiler ancak mamografiyle yakalanır” dedi.

Prof.Dr. Orhan Demircan, “Memede görülen her kitle kanser değildir. Her 10 kitleden ancak ikisi kanser riski taşır. Bu nedenle memede kitle rastladığınızda paniğe kapılmayın. Ancak bunun hangi tür bir kitle olduğuna ancak hekim karar verir. Bu nedenle böyle bir durumda yakınlarınıza, komşuya başvurmak yerine uzman hekime gidin.” diye konuştu.​​

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir