MERSİN’İN SANTRALİNİ AGİAD SAVUNUYOR

08 Temmuz 2013 Pazartesi, 15:36

‘Nükleer Santral, Mersin’e Zarar Vermez’
Akkuyu NGS adlı firmanın Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, nükleer santralin turizm kenti olmaya çalışan Mersin’in imajına zarar vermeyeceğini iddia etti.

Mersin’deki Akkuyu Körfezi’ne yapılacak nükleer santral projesini üstlenen Akkuyu NGS adlı firmanın Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, nükleer santralin turizm kenti olmaya çalışan Mersin’in imajına zarar vermeyeceğini iddia etti.

AdanaGenç İşadamları Derneği’ndeki (AGİAD) bilgilendirme toplantısında konuşan Rauf Kasumov, dünyadaki en pahalı turizmin, en fazla nükleer santralinFransa’da bulunduğunu belirtti. Kasumov, “Dünyadaki en pahalı turizm deFransa’dadır. Bu ülkede Nice, bir turizm merkezidir. Bu bölgeye nükleer santralin uzaklığı 1 saatten daha azdır. Dünyadaki en kaliteli ve pahalı tarım ürünleri de yineFransa’dan gelir. Yine İspanya’nın sahilleri nükleer santrallerle doludur” dedi.

Mersin’de yapılacak olan nükleer santralin yüzde 50’sini Türk firmaların yapacağını belirten Kasumov, bölge firmalarının ise lojistik açıdan daha avantajlı durumda olduğunu belirtti.

AGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Gülcan ise geçen ay Rusya’ya düzenledikleri gezide Moskova’da bulunan bir nükleer santralde inceleme yapma fırsatıda bulduklarını söyledi.

ÖzellikleAdanafirmalarınınTürkiye’nin en büyük yatırımında rol alabilecek güçte olduğunu belirten Gülcan, “Bizim bu işle ilgilenmemizin nedeni,Türkiye’nin en büyük yatırımıyla ilgili neler yapabileceğimizi görmekti. Santralin inşasında kullanılan beton ve çelik konstrüksiyon işlerini bölgemizdeki bir çok firmanın yapabileceğini gözlemledik. Yapılacak inşaatla ilgili bu bölgedeki iş adamlarına çok ciddi bir şekilde hazırlamaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘BALIKLAR ZARAR GÖRMEZ, ARTAR’

Akkuyu NGSBüyükeceliBilgilendirme Merkezi Başkanı Eyyup Lütfi Sarıca ise kurulacak nükleer santralin deniz canlılarına zarar vermeyeceğini savundu. Hatta deniz suyunda oluşacak 2 derecelik sıcaklık artışıyla aynı bölgedeki balıkların daha fazla yumurtlayacağını öne süren Sarıca, “Nükleer santral deniz canlılarına zarar vermiyor. Hatta bulunduğu bölgede balığın daha fazla yumurtlamasını sağlıyor. Oradaki canlılar için konulmuş olan kuralı yerine getireceğiz. O bölgedeki endişelerin balıkçılar tarafından değil, başka niyetli arkadaşların getirdiği sorular olduğunu düşünüyoruz. 2 derecelik olan bir artış balık nüfusuna zarar vermeyecektir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir