TÜRKONFED 17. GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI ZİRVESİ

15 Temmuz 2013 Pazartesi, 15:11

Güneyin İstanbul’u Çukurova’da kurulacak

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Başkan Yardımcısı Tamer Gülcan, TÜRKONFED’in ‘Türkiye’ye 3 İstanbul daha’ önerisi çerçevesinde Adana ve Mersin’i adres gösterdi.

TÜRKONFED’İN Eskişehir’de gerçekleştirdiği 17’nci Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan ÇUKUROVA SİFED Başkan Yardımcısı ve Adana GİAD Başkanı Tamer Gülcan, Adana ve Mersin’in Türkiye’nin güneyinde kurulması istenen İstanbul’a talip olduğunu söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen iş insanlarına hitabeden Gülcan, çok farklı sektörlerde mega yatırımlara sahne olan Çukurova’nın yakın gelecekte Türkiye’nin Marmara’dan sonra en etkin ekonomik bölgesi olacağını belirtti.
ÇUKUROVA’YI İNCELEYİN
Girişimcileri vakit kaybetmeden Adana ve Mersin’in OSB’lerinde yatırıma çağıran Gülcan, “Lütfen, işinizi geliştirirken bir gözünüz Çukurova’da olsun. Bunu sizlerin daha çok kazanması, şirketlerinizin daha hızlı büyümesi adına hatırlatıyorum. Bereketli toprakların diyarı Çukurova’da gelecek 10 yılda gerçekleştirilmesi planlanan yatırımların bedeli 50 milyar dolarla ifade ediliyor. Akkuyu Nükleer Santrali, Uluslararası Çukurova Havalimanı, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi, BTC ile gelen Enerji İhtisas Bölgesi gibi mega yatırımlarla bölgemiz yeni bir döneme giriyor. Özellikle adı 20 milyar dolarla anılan nükleer santral yatırımıyla ilgili biz bölge iş insanları olarak hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.
MODEL GELİŞTİREBİLİRİZ
AGİAD olarak nükleer yatırım için gerekli mal ve hizmetlere hazırlıklı olunması çerçevesinde Rusya’da temaslarda bulunduklarını kaydeden Gülcan şöyle devam etti: “Buradaki izlenimlerimizi bölge iş dünyasıyla paylaştığımız etkinlikler gerçekleştirdik. Bu yatırımdan bölge iş dünyasının maksimum derecede yararlanması, azami seviyede ithalata gerek duyulması çerçevesinde girişimlerimizi sürdürüyoruz. Ben buradan özellikle KOBİ temsilcilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Bizlerle her an temas içerisinde olabilirsiniz. Bölgede gerçekleştirilecek yatırımların inşası ve işletimi aşamasında işbirliği modellerini geliştirebiliriz. Bu çerçevede Çukurova SİFED ve AGİAD olarak köprü görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu hatırlatıyorum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir