CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ - PANEL

CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ - PANEL

''YOK OLUŞUN SINIRINDAN YENİDEN DOĞUŞ;
KURTULUŞ SAVAŞI VE MİLLİ MÜCADELEDE ADANA VE ATATÜRK''

Kurtuluşa ilham veren Adana'da iş dünyasından Cumhuriyet'in 100'üncü yılına coşkulu kutlama

Adana iş dünyasından Cumhuriyet kutlaması

Cumhuriyetin 100. yılında buluştular

Kurtuluşa ilham veren Adana'da coşkulu kutlama


ADANA- Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında Adana iş dünyası, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutladı. 100. Yıl Cumhuriyet Haftası'na özel 3 ayrı etkinlik düzenleyen Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ADSİAD), Adana Genç İş İnsanları Derneği (Adana GİAD) ve İş Kadınları Derneği (İŞKAD), kurtuluşa ilham veren Adana'da Cumhuriyet'e yakışır etkinlikleriyle büyük beğeni topladı. Etkinliklerin ilkinde buluşan Adana iş dünyası temsilcileri ve katılımcılar, Cumhuriyetin sonsuza dek yaşayacağını vurguladı.  

"ADANA'YA YAKIŞTI"

Bölgenin en kapsamlı iş dünyası kuruluşu Çukurova SİFED çatısı altında yer alan Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ADSİAD), Adana Genç İş İnsanları Derneği (Adana GİAD) ve İş Kadınları Derneği (İŞKAD) tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı için önemli bir dizi etkinliğe imza atıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ülkenin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözüyle ilişkilendirilen etkinliklerin ilkinde alanında uzman isimler büyük bir buluşmaya katıldı.

BÜYÜK BULUŞMA

24-29 Ekim tarihlerinde planlanan dizi kutlamaların ilki Adana Ticaret Odası (ATO) Salonu'nda gerçekleştirildi. "Yok Oluşun Sınırından Yeniden Doğuş; Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadelede Adana ve Atatürk" konulu panel, büyük ilgi gördü. Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Sümbül yönetimindeki panelde, Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı 'Atatürk ve Cumhuriyet', Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Ziya Halefoğlu 'Atatürk- Kurucu Felsefenin Evrimi' ve Gazeteci Mehmet Uluğtürkan ise 'Atatürk, İlk Hiss-i Teşebbüs ve Adana' konulu sunumlar gerçekleştirdi. Hayli ilgi toplayan ve katılımcıların dikkatle takip ettiği panelde konuşmacılar Cumhuriyetin 100'üncü yılını kutlamanın heyecanını paylaştı. Cumhuriyet sergisinin de yer aldığı panelin konuşmacılarına günün anısına plaket sunuldu.

"CUMHURİYET SONSUZA AKAN BİR NEHİR"

Panelin öncesinde katılımcıları selamlayan ADSİAD Başkanı Vedat Gizer, "Cumhuriyet 100 yıllık bir hedef değil, sonsuza kadar akması gereken bir nehir, kökleri ülkenin her tarafına yayılması gereken bir çınar ağacı. Cumhuriyetimizi sonraki yüz yıllara taşımak daima birinci önceliğimiz olmalı. Burada hep birlikte şahitlik ettiğimiz 100. yılımızdan sonra her yeni gelen sene gururla kutlayacağımız, başardık diyebileceğimiz nice yıldönümlerimiz olmasını gönülden temenni ediyorum. Bu toprakları bizlere vatan yapan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bugüne kadar bu vatan için canını vermekten geri durmayan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. yaşını tüm kalbimle kutluyor, Türk milletine cumhuriyetle dolu daha nice yüzyıllar diliyorum" dedi.

"CUMHURİYET IŞIK TUTAN BİR FENERDİR"

İŞKAD Başkanı Berman Mantı da, "Ne mutlu ki Cumhuriyetimizin 100. yılını, 100 yıllık mücadeleyi bugün burada kutlayarak bu tarihi anlara tanıklık ediyoruz. Biz kadınlar için; Cumhuriyet; bir değerler bütünü, aydınlık bir yola ışık tutan bir fenerdir. Ortadoğu'nun bataklığında, kargaşasında ve çıkmazında Cumhuriyet hepimize sunulmuş bir miras hediyedir, Cumhuriyetimizin bize kazandırdığı tüm değerler için Mustafa Kemal Atatürk'e, silah arkadaşlarına, mücadelenin seyrini değiştiren fedakar halkımıza, cesaret ve azimlerinden ilham aldığımız korkusuz kadınlarımız Kara Fatma'ya, Şerife bacıya, Çete Emir Ayşe'ye Halime çavuşa, Nezahat onbaşıya, Gördesli Makbule'ye, Tayyar Rahime'ye ve nicelerine binlerce kez teşekkür ediyoruz, ruhunuz şad olsun" diye konuştu.

"NİCE 100 YILLARA CUMHURİYET!"

ADANAGİAD Başkanı Ali Can Boğa ise, "Ülkemizin, kentimizin ve bölgemizin üretimi, istihdamı, ticareti, gelişimi ve ilerlemesi için çalışan bizler, aynı Kurtuluş Mücadelesi ve Cumhuriyetimizin kuruluşundaki kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz. Her alanda üreten, artı değer yaratan, farkındalık oluşturan, ülkemizi yarınlara taşıyacak atılımlarla geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. İnanıyoruz ki, Cumhuriyetin kuruluş idealleriyle şimdi karşıladığımız ikinci yüzyılı, çok daha parlak bir ufka kavuşturacak ülkemizi ve herkesi. Bu duygularla Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını, bir asırlık yaşını büyük bir gurur ve onurla kutluyoruz. Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Önderi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Çok yaşasın Cumhuriyet. Nice 100 yıllara Cumhuriyet!" şeklinde konuştu.Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis